Tentative Agenda

Edison Congress 2024

For and of North America’s Electric Utility Operating and Engineering Leaders

Hotel Washington, Washington D.C.

Co-Hosted by Public Utilities Fortnightly
and the Association of Edison Illuminating Companies

Monday April 15

5:30 – 7:30 p.m. Welcome Reception: Hotel Washington Vue Rooftop

Tuesday April 16

7:15 – 8 a.m. Networking Breakfast

8 – 8:30 a.m. Welcome Address by TBD, introduced and opening remarks by Bob Rowe, NorthWestern Energy (retired).

8:30 – 9:45 a.m. CEO Panel: Bill Fontenot, Cleco; Ken Zagzebski, AES Utilities;
Dave Hutchens, Fortis; Mari McClure, Green Mountain Power;
Jessica Matlock, La Plata Electric Association; Rich Wallen, Grant Public Utility District; moderated by Tom Kuhn, EEI (retired).

9:45 – 10:30 a.m. COO Panel: Brian Slocum, ITC Holdings; Tamla Olivier, Exelon; Michael Finissi, Santee Cooper; others TBD; moderated by Steve Hauser, AEIC.

10:30 – 11 a.m. Morning Networking Break

11 – 11:45 a.m. Investing in Resilience: Paul Gogan, WEC Energy Group; Curtis Mansfield, PacifiCorp; Jennifer Kaminsky, San Diego Gas & Electric; Peter Muhoro, Rappahannock Electric Cooperative; moderated by TBD.

11: 45 a.m. – 12:15 p.m. Going Around the Room: Steve Mitnick, Public Utilities Fortnightly, and Attendees.

12:15 – 2 p.m. Luncheon and Special Focus on Cybersecurity with Tim Pospisil, Nebraska Public Power District; Shane Clancy, Santee Cooper; and Victor Atkins, 1898 & Co.

2 – 2:45 p.m. Strategy Meets Operations: Kayla Messamore, Evergy; Jim Sanders, Enbridge; Geoff Bailey, Oncor; Jennifer Curran, MISO; moderated by Tom Flaherty, EY-Parthenon.

2:45 – 3:15 p.m. Integrating Intermittent Generation: Jim Heilbron, Southern Company;
Cedric Green, Dominion Energy; others TBD; moderated by TBD.

3:15 – 4:10 p.m. Mitigating Wildfire Risk: Scott Bordenkicher, Arizona Public Service;
Anne Zellner Sherwood, Xcel Energy; Jonathan Woldemariam, San Diego Gas & Electric;
Allen Berreth, PacifiCorp; Steve Ashbaker, WECC; Mark Quinlan, PG&E; moderated by TBD.

4:10 – 4:30 p.m. Afternoon Networking Break

4:30 – 5:15 p.m. Customer Operations, Resources, and Analytics: Lee Evans, Southern Company; Neil Bhaget, Duke Energy; Shaun Smith, Con Edison; Bill Hetherington, Bandera Electric Cooperative; others TBD; moderated by TBD.

5:15 – 6 p.m. T&D Engineer of the Future – Next Generation Perspective:
Darren Tillman, BG&E/Exelon; Ken Fuller, Georgia Power/Southern Company; Arvind Simhadri, Pacific Gas & Electric; Casey Kirkpatrick, National Grid; Sara Lacey, Pepco/Exelon; Cleve Fann, Georgia Power/Southern Company; moderated by Mike Beehler, Mike Beehler & Associates.

6:15 – 8:15 p.m. Grand Reception: Hotel Washington Vue Rooftop

Wednesday April 17

7:15 – 8 a.m. Networking Breakfast

8 – 8:30 a.m. Keynote Address by Heather Rivard, Southern California Edison, introduced by TBD.

8:30 – 9:45 a.m. Transforming the Grid at What Pace: Emily Duncan, AEP; Clay Rikard, Southern Company; Steve Martz, Xcel Energy; Eric Hawkins, Trico Electric Cooperative; moderated by Mike Rutkowski, 1898 & Co.

9:45 – 10:15 a.m. Morning Networking Break

10:15 – 11 a.m. Beefing Up Transmission: Raul Rojas, NYPA; Chuck Marshall, ITC Holdings; Matt Gardner, Dominion Energy; moderated by TBD.

11 – 11:45 a.m. T&D Engineer of the Future – Exec Perspective, Matt Gardner, Dominion Energy; Ryan Mulvany, Evergy; others TBD; moderated by Mike Beehler, Mike Beehler & Associates.

11:45 – 12:30 p.m. Gaining Regulatory Support for Needed Investment: Camilo Serna, FirstEnergy; others TBD; moderated by Bob Rowe, NorthWestern Energy (retired).

12:30 – 2 p.m. Luncheon and Special Focus on New Nuclear with Jim Schaefer, Guggenheim Partners

2 – 2:45 p.m. Pathways to Clean Energy: Raiford Smith, AES; Brad Chadwell, TVA;
Alan MacAnespie, BG&E/Exelon; Tim Heidel, VEIR; moderated by Lisa Wood, Institute for Electric Innovation (retired).

2:45 – 3:15 p.m. Going Around the Room: Mike Beehler, Mike Beehler & Associates,
and Attendees.

3:15 – 4 p.m. Engineering Leaders Panel: Tonya Berry, CMS Energy; Dan Krueger, WEC Energy Group; Russ Profaizer, Duquesne Light; Frank Ronci, NYPA; moderated by Elizabeth Cook, AEIC.

4 – 4:45 p.m. Operations Leaders Panel: Patrick Smith, Ameren; Aftab Khan, Eversource; Tom Dunn, Vermont Electric Power; Steve Greenley, CenterPoint Energy;
moderated by Tom Flaherty, EY-Parthenon.